Polovica SALMING Extraligy priniesla do kabíny bronzový stupienok

SALMING Extraliga má za sebou prvú polovicu aktuálne prebiehajúcej sezóny 2014/2015 a my v krátkosti nahliadneme čo najdôležitejšie sa doposiaľ udialo vo florbalovej kuchyni ATU Košice. Po minuloročnom neúspechu a nepopulárnej 4. priečke nastala najvýraznejšia zmena na trénerskom poste, keď na pozícii hlavného trénera vystriedal Onderka bývalý hokejový reprezentant Bučko. Pohyby nastali aj v tímovej kabíne, keď mužstvo opustilo hneď niekoľko hráčov. Ako prvý dobrovoľne ukončil pôsobenie v A-tíme obranca Hostinský, ktorý sa rozhodol vynechať sezónu predovšetkým kvôli študijným povinnostiam. Nasledoval večný navrátilec Spišák, ktorý sa pobral do konkurenčného FbO Florko Košice. Počas letnej prípravy visel otáznik predovšetkým nad oporami mužstva, ktoré boli v rokovaní s tímami z Českej republiky resp. Dánska. Útočník Pelegrin a brankár Turek nakoniec ostali verní klubovým farbám a rozhodli sa spoločne zotrvať v tíme. Opačný prípad bol Gál, ktorého zlákalo pôsobenie v českom 1. SC Vítkovice a trpezlivo sa pokúša prebojovať do základnej zostavy úradujúceho majstra ČR. Zahraničnú skúsenosť má za sebou aj Szabo, ktorý sa vybral skúšať šťastie na sever do Dánska, ale napokon sa pred mesiacom vrátil a usilovne pomáha mladému tímu bojovať o extraligové body. Svoje pôsobenie pri tíme ukončila brankárska dvojka z minulej sezóny Lemesányi, ktorý nám pomohol predovšetkým v úvode uplynulého ročníka. Do mužstva pribudlo aj niekoľko nových tvárí. Výrazné posilnenie nastalo predovšetkým na brankárskom poste, ktorý vystužila dvojica „tigrov“ PopovecPalkom nasledovaní Hamníkom. Do prípravy sa zapojilo ešte niekoľko potencionálnych uchádzačov o dres ATU, ale cez sito sa napokon dostali SajkoFerencom a predovšetkým druhý menovaný dobre zapadol do tímovej koncepcie. Zavítala k nám aj „trebišovská“ posila Ujhelyi, ktorý sa ukazuje v dobrom svetle a postupne zapadá do skladačky. Z novicov, ktorí čiastočne okúsili extraligovú príchuť môžeme ešte spomenúť juniorov a to konkrétne mená NémethDaru. Na prvý zápas v sezóne čaká aj matador Živčák, ktorý laboruje so zranením ruky.

 

Prípravu na novú sezónu sme odštartovali turnajom v Sabinove, kde sme v konkurencii extraligových tímov obsadili napokon 2. miesto po „finálovej“ prehre (1:2) s FbO Florko Košice. Nasledovala séria prípravných zápasov, v ktorých sme ani raz neokúsili chuť prehry. Do SALMING Extraligy sme vstúpili domácimi zápasmi so Žilinou resp. s Nižnou a taktiež doma sme o dva týždne privítali celky Sabinova resp. Prešova. V zostave chýbal v úvodných 4 dueloch Pelegrin (zranenie). Bilancia 3 výhry a 1 prehra na úvod neboli síce zlou vizitkou, ale predvedená hra mierne zaostávala za fanúšikovskými očakávaniami. Nasledovali zápasy u súperov a výrazné zlepšenie taktickej resp. hernej pripravenosti celého tímu, ktoré síce znamenalo tesnú prehru o gól s Hurikánom, ale rovnako prinieslo aj demontáž Lida a následnú výhru v atraktívnom zápase s Florkom. Prvé dva novembrové zápasy znamenali síce stratu Halása (choroba), ale priniesli aj návrat Szaba na domáce palubovky. V dueli so Stupavou sme ukázali vnútornú silu kolektívu a dokázali vyhrať po nájazdoch, aby sme druhý hrací deň rozobrali trápiacu sa Nitru. Posledný hrací víkend pred svetovým šampionátom sme chceli ozbíjať trenčianske celky o všetky body. S M-Športom sa nám to dokonale podarilo, ale zbytočné vylúčenia v zápase proti 1.FBC nás pripravili nielen o ďalšie tri body, ale aj o obrancu Veselovského, ktorý sa v záverečných minútach nešťastne zranil a sezóna sa pre neho bohužiaľ predčasne skončila.

 

Florbalový rok 2014 prinesie v jeho samotnom závere decembrové Majstrovstvá sveta mužov vo Švédsku (05.-14.12.2014, Göteborg). Na poslednom reprezentačnom zraze (28.-30.11.2014, Trenčín-ČR) sa o finálnu nomináciu pobijú Halás, Pelegrin, Turek, Ujhelyi a odchovanci klubu Gál resp. Řezanina.

 

V sekcii pre fajnšmekrov sme si ešte pripravili krátke štatistické zhrnutia úvodnej polovice sezóny. Na oficiálnu súpisku A-tímu pribudlo až 7 nováčikov (Palko, Popovec, Ferenc, Németh, Sajko, Daru a Ujhelyi). V tabuľke nám po 11 zápasoch patrí 3. miesto so ziskom 22 bodov33 možných, čo znamená, že sme doposiaľ len 3x okúsili chuť prehry, ale stratili sme až 11 bodov. Súperom sme nastrieľali 73 gólov, čo znamená, že priemerne nastrieľame 6,6 gólu na zápas a taktiež aj skutočnosť, že o všetky góly sa spolu podelilo až 13 rôznych strelcov. Na druhej strane sme inkasovali 50x, čo predstavuje pre našich gólmanov priemerne 4,5 gólu v našej sieti v jednom zápase. V kanadskom bodovaní kraľuje v TOP 5 Kerekeš (11 zápasov / 17 bodov), ktorého nasledujú Pažák (11 z. / 16 b.), Halás (9 z. / 16 b.), Pelegrin (7 z. / 15 b.) a Kročko (11 z. / 15 b.). Z útočníkov sú v prvej trojke Kerekeš (17 b.) - Pažák (16 b.) - Halás (16 b.) a z obrancov Kročko (15 b.) - Veselovský (7 b.) - Šefčík (4 b.). Zaujímavý je pohľad do štatistík, ak si vezmeme do úvahy počet odohratých zápasov k získaným kanadským bodom. V priemernom bodovom zápise na jeden zápas je na čele Pelegrin (2,1 b.), nasledujú Halás (1,7 b.), Kerekeš (1,5 b.), Pažák (1,4 b.) a prvú päťku uzatvára obranca Kročko (1,3 b.). Mrzieť nás môže predovšetkým fakt, že náš SZFB nepracuje dôkladnejšie na jednotlivých štatistických údajoch podobne ako naši susedia z ČFbU, kde majú podrobné záznamy takmer o všetkých ukazovateľoch jednotlivých stretnutí.